Bobtnání granulí - versus torze

Bobtnání granulí - versus torze
Jak je to s bobtnáním granulí v žaludku psů?

Nejprve se podívejte na výsledek našeho testu. Do dvou stejných misek jsme nasypali stejné množství granulí. V levé misce jsou granule za studena lisované a v pravé misce  prémiové extrudované granule obsahující obiloviny. Do 1 litru vlažné vody jsme přidali jednu polévkovou lžíci octa. To částečně simuluje kyselé prostředí žaludku psa. Granule jsme zalili stejným množstvím tohoto roztoku.

Po několika minutách je výsledek následující: granule v levé misce jsou rozpuštěny na "kaši" a ještě je tam dost vody s octem, zatímco v pravé misce jsou nabobtnalé granule, které vsákli veškerý roztok a potřebovaly by ho ještě více.

 

V poslední době dostáváme stále více dotazů na téma bobtnání granulí v žaludku psa. Souvisí to s velmi nebezpečným stavem, kdy se přetočí žaludek ( torze žaludku ). Pokud se to vašemu pejskovi přihodí, je ohrožen na životě a pokud není okamžitě dopraven k veterináři, většinou na tento stav uhyne. Je to tím, že se žaludek zaškrtí a vznikající plyny při trávení nemají kam odcházet. Dochází k rychlému zvětšení (nafouknutí) žaludku a destrukci oběhového systému. Pes umírá v nepředstavitelných bolestech. Mám s tím osobní zkušenost a nikomu to nepřeji zažít.

Kdy se to může stát?

K torzi žaludku dochází nejvíce u velkých a obřích plemen s hlubokým hrudníkem po předchozím nakrmení. Podle veterinářů  je příčin mnoho, ale většinou je na vině nesprávné krmení a chování psa bezprostředně po krmení.

Nesprávné krmení.

Není vhodné dávat psovi velké množství potravy najednou. Zvláště se to týká granulované potravy, kdy u některých receptur dochází v žaludku psa  k velkému zvětšení ( nabobtnání ). Čím větší dávku pes  dostane, tím je samořejmě objem větší a ještě se zvětší po napití. Pak stačí nějaký prudší pohyb nebo skok a může dojít k přetočení. Proto se doporučuje ( zvláště u granulí  obsahujích pšenici, kukuřici nebo soju) rozdělit denní dávku alespoň na dvě části.

Chování psa po krmení.

Pes by měl být alespoň hodinu ( ale raději více ) v klidu, nejlépe zavřený v kotci  Je dobré se na něj občas podívat, jestli se nechová nějak divně. V případě přetočení žaludku totiž není schopen vás hlasově upozornit, že se s ním něco děje. Jenom se snaží zvracet, ale to se mu nemůže podařit. Takže zpočátku pobíhá a později upadá do apatie. Můj pes si kvůli nesnesitelné bolesti prokousal jazyk. Proto také není vhodné krmit pozdě večer, pokud na pejska nevidíte.

Jak se tomu vyhnout?

I když následující doporučení stoprocentně nezajistí, že může k torzi dojít, je možné ji  předejít nebo včas zjistit :

- rozložit denní krmnou dávku alespoň na dvě části

- po nakrmení dát psovi nejméně jednu hodinu klid a občas se podívat, jestli se nechová nějak "divně"

- nedávat psovi úplně napít bezprostředně po namáhavém výkonu ( např. cvičák - obrany)

- nekrmit psa, pokud někam na delší dobu odjíždíte a nemáte nad ním dohled

- nekrmit granulemi s vysokým obsahem obilovin

- u rizikových plemen krmit granulemi, které bobtnají minimálně nebo vůbec.

 

Na závěr uvádíme průběh testu bobtnání granulí:

 

 

 

 

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout