Rádi vám poradíme: +420 603 467 609 | O nás Obchodní podmínky Reklamace Doprava a platba Kontakty
Struktura popisu krmiva má obvykle tři části: Složení, Analytické složky ( nebo také Deklarované jakostní znaky) a Doplňkové látky.
1. Složení:.
V této části popisu najdete seznam jednotlivých složek ( ingrediencí ), ze kterých je krmivo vyrobeno. Ideální je, pokud je také uvedeno procentuelní zastoupení složek.. Krmiva pro psy a kočky obsahují proteiny ( bílkoviny ), tuky, karbohydráty ( sacharidy ), byliny, antioxidanty, vitamíny, minerály a stopové prvky. Zdroje omega 3 nenasycených mastných kyselin, zdroje glukosaminu a chondroitinu. Seznam vitamínů, mineralů a stopových prvků se může nalézat v popisu složení na konci, nebo bývá uveden v části Doplňkové látky.
A nyní se podíváme, co nám vlastně výrobce v popisu složení sděluje. Základním pravidlem je, že pořadí složek je seřazeno podle jejich hmotnosti. To znamená, že složka uvedená na prvním místě je v krmivu obsažena v největším množství a pak to postupně klesá. Nejdůležitější je pořadí složek na prvních 4-6 místech. Složky uvedené na těchto místech nejvíce předurčují výslednou kvalitu krmiva. Pro zdravou a bezpečnou výživu psů a koček je nejdůležitější složkou potravy kvalitní maso a tuky. U kvalitního krmiva jsou na prvních místech popisu uvedeny živočišné proteiny ( bílkoviny ). Zde je nutné upozornit, že obsah živočišných bílkovin je uváděn dvěma způsoby. Buď se uvádí jako čerstvé maso ( kuřecí, kuřecí maso, čerstvé kuřecí) nebo jako maso v dehydrovaném stavu ( kuřecí moučka, dehydrované kuřecí, ... ). Čerstvé maso obsahuje cca 75-80% vody a při výrobě krmiva je odstraněno 65-70% vody.. Maso v dehydrovaném stavu obsahuje cca 10% vody a při výrobě se hmotnost již nemění. Pokud tedy výrobce uvádí množství masa v dehydrovaném stavu a tato složka je na prvním místě, je zřejmé, že uvedeného masa je v krmivu nejvíce. Pokud výrobce uvádí množství masa v čerstvém stavu na prvním místě, tak po vyrobení krmiva to již nemusí vůbec platit, protože čerstvé maso ztratí během výroby až 70% vody. Tím se tato složka může dostat na další místa. To záleží na tom, jaké složky následují. Nejlépe to uvidíte na příkladech, které jsou uvedeny na konci tohoto článku. Přepočet mezi čerstvým a dehydrovaným masem je následující. Pokud množství dehydrovaného masa vynásobíte koeficientem 3,3, získáte přibližné množství čerstvého masa. Pokud množství čerstvého masa vynásobíte koeficientem 0,3, získáte přibližné množství dehydrovaného masa. Zjistit, kolik je reálně masa v krmivu je jednoduché v případě, kdy výrobce uvádí procentuelní zastoupení jednotlivých složek. To ale není pravidlem a většina amerických a některých evropských výrobců procentuelní zastoupení složek neuvádí. I tak lze kvalitu krmiva z hlediska složení posoudit. K tomu slouží další část popisu: Analytické složky ( nebo také Deklarované jakostní znaky).
Jednotlivé složky krmiva jsou u kvalitních krmiv jasně pojmenovány. Např. kuřecí nebo kuřecí maso, krůtí nebo krůtí maso a nikoli drůbeží maso nebo drůbeží bílkoviny. Kuřecí moučka, krůtí moučka a nikoli drůbeží moučka nebo dokonce jenom masová moučka.
Podobné je to z tuky. Např. kuřecí tuk, krůtí tuk a nikoli drůbeží tuk nebo jenom živočišný tuk. Pokud jsou přítomny obiloviny, také by měly být pojmenovány - pšenice, kukuřice, oves atd. a nikoli jenom obiloviny.
A nyní Vás upozorníme na složky, které do kvalitního krmiva nepatří a pokud chcete mít pejska nebo kočičku zdravé a spokojené je lepší se těmto krmivům obloukem vyhnout. Vedlejší výrobky živočišného původu (angl. Bye product ). Co to je? Humus, jateční odpad, všemožné zbytky - peří, pařáty, vnitřnosti. Prostě biologický odpad. Další výraz pro totéž : živočišné deriváty. To samé je oznámení, že krmivo obsahuje vedlejší výrobky rostlinného původu nebo rostlinné deriváty. Co to je? Odpad z rostlinné výroby, různé slupky, vylisovaný odpad ze sklizně plodin atd.
Velmi důležité je, jakým způsobem je krmivo konzervováno ( přírodně nebo chemicky ). Je zřejmé, že přírodní konzervace je pro zvířata mnohem šetrnější než chemická. K přírodní konzervaci se používají tzv. tokoferoly, což jsou vitamíny E, vitamín C, rozmarýn. K chemické konzervaci se používají BHA (Butylhydroxyanizol), BHT (butylhydroxytoluén), Propylgalát, Ethoxyquin. Posledně jmenovaný se používá hlavně pro konzervaci rybího masa a v EU je zakázaný. Výrobci vědí, že mnoho chovatelů již tyto laskominy zná a proto je v popisu neuvádějí. Místo toho používají termíny jako : antioxidanty a konzervanty schválené EU. To, čím je krmivo konzervováno, poznáte nepřímo z doby použitelnosti krmiva. Pokud je tato doba delší než 18 měsíců, je téměř jisté, že je krmivo konzervováno chemicky.2. Analytické složky ( nebo také Deklarované jakostní znaky):
V této části popisu se dozvíme, kolik obsahuje krmivo proteinů (bílkovin), tuků, popelovin, vlákniny, vápníku, fosforu a jakou má vlhkost. U některých popisů je uveden obsah omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin a metabolizovatelná energie kcal/kg.
Obsah proteinů se uvádí jako celkové hrubé proteiny a je to součet všech proteinů obsažených v krmivu ( živočišných a rostlinných ) a zde je právě vazba na popis složek a jejich pořadí. Zajímá nás, kterých proteinů je více, zda živočišných nebo rostlinných. Živočišné proteiny jsou pro psy a kočky mnohem stravitelnější než rostlinné. Kolik procent proteinů obsahují jednotlivé složky krmiva? Syrové maso obsahuje 17-21% proteinů, dehydrované (sušené) maso obsahuje až 65% proteinů. Nejvyšší procento rostlinných proteinů a tuků obsahuje levná soja ( kolem 40%) a proto je častou součástí méně kvalitních krmiv. Pro psy a kočky je špatně stravitelná a navíc vyvolává potravinové alergie. Vysoké procento proteinů obsahují luštěniny: čočka 27%, hrách a fazole 19-24%. Ovesné vločky, pohanka 12-16%, obiloviny ( pšenice, kukuřice, ječmen) 10%. Zelenina 2-4,5% ( brokolice 4,4%), ovoce obsahuje zanedbatelné množství.
Obsah tuků se uvádí jako celkové hrubé tuky a je to součet všech tuků a olejů obsažených v krmivu ( živočišných a rostlinných ) .
Mnoho chovatelů neví, co jsou to popeloviny. Je to ukazatel, kolik obsahuje krmivo nestravitelných zbytků. To se zjistí tak, že se vzorek krmiva spálí a porovnáním váhy před a po spálení se určí procento popelovin. Obsah popelovin se pohybuje od 6% výše a čím méně popelovin krmivo obsahuje, tím je kvalitnější. Vysoký obsah popelovin může signalizovat nekvalitní složky ( např. kosti ). Také různé druhy masa mají různý obsah popelovin. Např. nejvíce popelovin obsahuje klokaní maso. Naopak, nejméně popelovin obsahuje čistá svalovina.
3. Doplňkové látky:
V této části popisu se uvádí zastoupení vitamínů, mineralů a stopových látek. U minerálů se uvádí, zda jsou přítomny v chelátové formě. To znamená, že jsou mnohem lépe využity v organizmu zvířete. Někdy se zde uvádí způsob konzervace.
A nyní příklady popisů.
Krmivo 1.
Složení: Bizon, jehněčí moučka, kuřecí moučka, batáty, hrách, brambory, řepkový olej, vejce, hovězí maso, pečené srnčí ....................................
Analytické složky: hrubý protein 32%, hrubé oleje a tuky 18%, hrubá popelovina (minerální látky) 9,5%, hrubá vláknina 3,0%, vlhkost 10%, vápník 2,1%, fosfor 1,4%.
Zde vidíte popis špičkového krmiva. Na prvních třech místech jsou živočišné proteiny. První je uvedeno maso z bizona v čerstvém stavu, takže před výrobou je ho nejvíc, ale po odstranění vody během výroby se tato složka pravděpodobně přemístí na jinou pozici. Ale na druhém a třetím místě je uvedeno maso v dehydrovaném stavu, takže živočišné proteiny mají jasnou převahu nad rostlinnými. Nejvíce rostlinných proteinů pochází z hrachu, ale protože tato složka je až na 5 místě, příliš neovlivní poměr proteinů. Krmivo obsahuje naprůměrné množství proteinů ( 32% ) s velkou převahou živočišných proteinů. Jediné, co by se mu dalo vytknout, je zdroj tuků ( řepkový olej ). Lepší by asi byl nějaký živočišný tuk ( kuřecí, rybí ).
Krmivo 2.
Složení:
Čerstvé jehněčí a čerstvý jelen, sladké brambory, sušené jehněčí, hrách, celá čerstvá vejce, sušené kuřecí maso, brambory, lněné semeno, jehněčí tuk, ........................
Analytické složky:
Hrubý protein 30%, hrubý tuk 16%, popelovina 8%, vlhkost 8,5%, omega6 - 2,8%, omega3 - 1,7%, vápník 1,8%, fosfor 1,3%, glukosamin 0,09%, chondroitin 0,07%.
Další příklad špičkového krmiva. Na prvním místě je uvedeno jehněčí a jelení maso v čerstvém stavu, takže před výrobou je ho tam nejvíc. Není uvedeno procento množství a proto nevíme, jestli se po výrobě nepřesune tato složka až za sladké brambory, které jsou na druhém místě. Sladké brambory obsahují jen velmi málo proteinů a proto i kdyby jich bylo v krmivu nejvíc, tak celkové množství proteinů neovlivní. Nejvíce rostlinných proteinů obsahuje hrách ( kolem 20% ), ale protože je na 4 místě za dehydrovaným jehněčím masem ( 65% proteinů), tak i v tomto krmivu mají jasnou převahu živočišné proteiny, kterých je celkem nadprůměrně 30%, Také ostatní parametry krmiva jsou na vynikající úrovni.
A nyní ukážeme složení problematických krmiv.
Krmivo 3.
Motto výrobce : Zdokonalování výživy psů je pro nás celoživotním posláním. Jako majitelé a milovníci psů se budeme vždy soustředit na inovace a nacházet nové způsoby, díky kterým bude jejich život báječný.
Realita:
Složení:
Kuře (15 %), dehydrované drůbeží bílkoviny, pšenice, rýže (12 %), kukuřice, kukuřičná lepková moučka, frakce rostlinného oleje, sušená řepná dužina, sójová moučka, minerální látky, pšeničná lepková moučka, živočišný tuk, vedlejší výrobky živočišného původu, rybí tuk.
Analytické složky:
Protein 29,0 %, obsah tuku 15,0 %, obsah anorganických látek (popeloviny) 7,5 %, hrubá vláknina 2,0 %.
Na prvním místě popisu je čerstvé kuřecí maso. Na 1kg krmiva je to 150g. Po zpracování to bude cca 45g, tedy 4,5%. Na 4 místě se uvádí 12% rýže, takže naše kuřecí maso se odstěhuje nejlépe na 5 místo, ale spíše někam mnohem dále. Na druhém místě zachraňují množství živočišných proteinů dehydrované drůbeží bílkoviny. A zde je první kontraverzní složka. Není jmenovitě uvedeno, o jaké konkrétní bílkoviny se jedná. Od třetího místa pokračuje plejáda obilovin. Druhá kontraverzní složka : frakce rostlinného oleje. To je pravděpodobně směs nějakých nevyjmenovaných rostlinných tuků. Třetí kontraverzní složka: živočišný tuk. Není vyjmenováno a jaký tuk se jedná. A poslední kontraverzní složka : vedlejší výrobky živočišného původu. Naštěstí je tato "pochoutka" až na konci popisu a proto je jí v krmivu velmi málo.
Obsah proteinů je poměrně vysoký ( 29% ), ale je zřejmé, že převažují nevhodné rostlinné proteiny. Nejvíce rostlinných proteinů obsahuje soja ( 40% ). Velmi problematické jsou tuky. Jejich celkové množství je dostatečné, ale kvalita je velmi pochybná.
Krmivo 4.
Složení:
Jehněčí maso (>14 %), rýže (>14 %), kuřecí maso, kukuřice, čirok, ječmen, celá sušená vejce, drůbeží maso, živočišný tuk, sušená řepná dřeň, vedlejší produkty z kuřecího masa, chlorid draselný, sušené pivovarské kvasnice, sůl, hexametafosforečnan sodný, rybí olej, DL–methionin, glukosamin hydrochlorid, sulfát chondroitinu. Neobsahuje dochucovadla, barviva ani konzervační látky.
Analytické složky:
Hrubé proteiny 23%, vlhkost 8%, neupravený olej 13%, popeloviny 7%, hrubá vláknina 3%, vápník 1%, fosfor 0,85%, vitamín A 12000 m.j./ kg, vitamín D3 750 m.j./ kg, vitamín E (alfatokoferol) 200 mg / kg, měď jako síran měďnatý 25 mg / kg, betakaroten1 mg / k
Již na první pohled je zřejmé, že krmivo neobsahuje dost masa. Vzhledem k tomu, že veškeré maso je uváděno v čerstvém stavu, tak na začátku výroby je zde min. 140g jehněčího a o něco méně kuřecího. Drůbeží maso uvedené na 8 místě už to nezachrání. Předpokládejme, že celkové množství masa je 300g. Po zpracování bude v krmivu cca 90g dehydrovaného masa. Přitom rýže je zde min. 140g a k tomu se připočítají další obiloviny : kukuřice, čirok, ječmen. Živočišných proteinů zde bude cca 58g ( dehydrované maso obsahuje cca 65% proteinů ) a zbytek 172g jsou rostlinné proteiny ( celkové množství proteinů je 230g )